PROJEKTI

GIFT(ed)/Apdāvināts

Vispārīga informācija

Organinzācijas no Lietuvas, Itālijas un Latvijas nolēma izveidot ilgtermiņa stratēģisku partnerību un izstrādāt tīklošanās platformu “Gift(ED)”, kā arī iekļaut tajā mācību kursus un meistarklases, nodrošinot metodisko palīdzību upcycling jeb materiālu otrreizējās izmantošanas uzņēmējiem, skolotājiem un citiem radošiem cilvēkiem, lai veicinātu izglītību par pārstrādes un otrreizējas izmantošanas tehnoloģijām un atbalstītu mazo ilgtspējīgo uzņēmējdarbību.

Tas tika darīts, jo iedzīvotāji visā pasaulē arvien vairāk aizdomājas un satraucas par ražošanas un atkritumu utilizācijas procesu ietekmi uz apkārtējo vidi, pieaug arī interese par upcycling, turklāt cilvēki sper soļus pretim zaļākai un veselīgākai nākotnei, vienlaikus nezaudējot arī produktu dizaina, funkcionalitātes un estētikas nozīmību. Un, lai saglabātu pārstrādāto vai otrreizēji izmantoto produktu vērtību, upcycling produktu veidotājiem nepieciešams mākslinieku atbalsts, ko šī mācību/tīklošanās platforma spēj nodrošināt.

Līguma numurs: 2021-1-LT01-KA220-VET-000029739

Programma: KA2

Īstenošanas laiks: 01.01.2022.-31.12.2023.

Projekta statuss: PABEIGTS

Projekta mērķis: radīt iespēju profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem un profesionālajiem dizaineriem iegūt jaunas prasmes pārstrādes tehnoloģijās un ilgtspējīga dizaina jomā; izveidot, pārbaudīt un izvietot tiešsaistes platformu mācību un komunikāciju vajadzībām; izstrādāt un aprobēt jaunus mācību un sertifikācijas kursus radošās pārstrādes jomā; izveidot un reģistrēt preču zīmi kvalitātes un uzticamības nodrošināšanai; vairot izpratni par radošo pārstrādi un ilgtspējīgu dizainu un veicināt “zaļo domāšanu”.

Projekta partnerība

Projekta aktivitātes

Projekta rezultātu izplatīšanas pasākums Latvijā

Projekta “Gift(ed)” rezultātu prezentācijas pasākums norisinājās Erasmus Dienu 2023 ietvaros 2023. gada 10. oktobrī. Pasākuma dalībniekiem un viesiem bija iespēja ne tikai klausīties un vērot prezentācijas par projekta tapšanas un īstenošanas gaitu, bet arī izpausties radošajās darbnīcās un iedvesmoties, jo, lai dalītos savos pieredzes un veiksmes stāstos upcycling jeb lietu radošās pārveides jomā, bija ieradušās arī mākslinieces no tuvākām un tālākām Latvijas pilsētām.

Pasākuma programma

Pasākuma dalībniekus uzrunāja MIKC DDMV SAULES SKOLA direktore Inguna Kokina un Daugavpils pilsētas pašvaldības Attīstības departamenta Investīciju un starptautisko sakaru nodaļas vadītāja Olga Tolmačova.

Projekta “Gift(ed)” koordinators Židrūnas Šipka (Žydrūnas Šipka) prezentēja projekta ideju un projekta ietvaros izstrādātu “Gift(ed)” platformu. Skat. prezentāciju. Platformas “Gift(ed)” mācību kursu “Materiāli un tehnoloģijas” un “Ilgtspējīgā dizaina pamati” autoru un veidotāju komanda dalījas pieredzē par materiālu izstrādes procesu:

“Platformas Gift(ed) mācību kursu uzdevums un uzbūves struktūra, direktores vietniece attīstības un projektu jomā Olga Krumpāne;

“Izaicinājums. Ideja. Pieredze. Rezultāts, direktores vietniece metodiskajā darbā Digna Gordijenko;

“Kas ir ilgtspējība?”, profesionālo mācību priekšmetu skolotājs Kārlis Ziediņš

Pasākuma viesi pastāstīja par sava radošā ceļa izaicinājumuiem un veiksmes stāstiem:

“Daugavpils Inovāciju centra pieredze otrreizējā atkritumu izmantošanā”, Daugavpils Inovāciju centra izglītības metodiķe Viktorija Kozlovska,

“Practical arts. Krāslava”, multimāksliniece Maija Šuļga,

“Ieceres un ambīcijas, drosme kļūdīties, stikls bez atlikumiem”, biedrības “Ūdenszīmes” dibinātāja un vadītāja Ieva Jātniece

Apģērbu zīmols “pARTapis”“, zīmola “pARTapis” (pārtapis) dibinātāja un dizainere Kristīne Kalēja

Pasākuma noslēgumā dalībnieki tika aicināti uz kafijas pauzi un radošajām stikla, keramikas un tekstila darbnīcām, ko organizēja un vadīja biedrība “Ūdenszīmes”, kas nodarbojas ar stikla pārstrādi, māksliniece-keramiķe Una Gura un tekstilmākslinieces Digna Gordijenko un Dace Pudāne.